Jak wygląda sprzedaż w lombardzie?
Lombard to miejsce, w którym przede wszystkim można dostać krótkoterminową pożyczkę pod zastaw.
Lombard to miejsce, w którym przede wszystkim można dostać krótkoterminową pożyczkę pod zastaw. Jeśli pożyczający nie odbierze zastawu we wskazanym w umowie terminie, przechodzi on na własność lombardu, który może daną rzecz sprzedać.
Jednak, jeśli klient wie, że po daną rzecz nie wróci, od razu może zdecydować się na zastawienie przedmiotu, a na jego sprzedaż lombardowi. Ma to swoje dobre i złe strony.
Plusem takiej możliwości jest to, że klient dostaje pieniądze do ręki.
Minusami sprzedaży przedmiotów lombardowi są:
dużo niższa cena od tej, jaką klient otrzymałby sprzedając przedmiot np. przez Internet na danym przedmiocie to lombard przede wszystkim chce zarobić. Nawet jeśli rzecz jest nowa (dotyczy przede wszystkim artykułów RTV i AGD), lombard nigdy nie da kwoty, jaką zapłaciło się za ten artykuł w sklepie; jeśli przedmiot jest używany, nie posiada oryginalnego pudełka, pracownik lombardu sprawdza, ile kosztuje taki używany artykuł w sieci i jeszcze odejmuje od tej ceny pewną sumę. W efekcie, czasem zamiast np. 500 zł, klient może dostać nawet połowę tej kwot
lombard nie przyjmuje absolutnie wszystkich rzeczy. Jeśli jakieś urządzenie jest stare, mimo że sprawne, może zostać ocenione jako bezwartościowe
Zanim dojdzie do transakcji, klient podpisuje oświadczenie, że przyniesiona przez niego rzecz nie była kradziona i należy do niego. Pracownik lombardu ma prawo spisać dane klienta z dowodu. Jest to rodzaj asekuracji lombardu, na wypadek, gdyby osoba przynosząca dany artykuł mijała się z prawdą.
Sprzedaż rzeczy do lombardu najczęściej nie przynosi kokosów. Najwięcej można zyskać za oryginalną biżuterię ze szlachetnych kruszców i z kamieniami szlachetnymi.
Na sprzedaż rzeczy do lombardu decydują się przede wszystkim osoby, które potrzebują gotówki natychmiast. Jeśli – słysząc niską cenę – zaczynają się zastanawiać, czy warto, muszą uświadomić sobie, że oczywiście mogą próbować sprzedać dany przedmiot w sieci. Tylko niestety podobnych rzeczy może krążyć sporo albo po prostu nigdy nie wiadomo, kiedy na daną rzecz znajdą się chętni. W przypadku lombardu, takie ryzyko ponosi właśnie lombard.